Rady pro pronajímatele

Pokud uvažujete o pronájmu nemovitosti, můžete se obrátit na realitní kancelář, která se o vše postará za vás nebo se nemovitost pokusíte pronajmou tzv. na přímo. Na tomto místě najdete několik tipů jak postupovat, rozhodnete-li se hledat nájemníka sami.

Příprava nemovitosti k pronájmu

Chcete-li najít slušného nájemníka investujte do přípravy nemovitosti dostatek času a energie. Tím jak nemovitost sami připravíte, vyšlete budoucímu nájemníkovi signál, jak se má o vaši nemovitost starat.

Úklid a výmalba. Předtím než nemovitost nafotíte a nabídnete na trhu důkladně ji ukliďte a vymalujte. Doporučujeme výmalbu bílou barvou. Je neutrální a dobře šíří světlo.

Zařízení. Obecně platí, že menší nemovitosti, jedno a dvou pokojové byty se dobře pronajímají nezařízené. Prázdný prostor působí vzdušněji a vybavení bytu si většina nájemníků pořídí sama. Větší byty je zpravidla potřeba alespoň částečně zařídit. Klíčový je dostatek úložných prostor. Vaše investice by proto měla směřovat zejména do šatních skříní. V obou případech by nájemní nemovitost měla být vybavena základními spotřebiči – ledničkou, pračkou a sporákem.

Vůně. Zajistěte, aby nabízená nemovitost na prohlídce příjemně voněla. Pořádně ji vyvětrejte, případně použijte osvěžovač vzduchu nebo aromalampu. Zvláštní péči věnujte toaletě.

Nafocení nemovitosti. Byt nafoťte za slunečného dne. Úvodní fotografie by měla zaujmout na první pohled.

Prohlídky se zájemci a výběr vhodného nájemníka

Ani sebelepší nájemní smlouva vás neochrání před starostmi, které přináší špatná volba nájemníka. Při jednání s potenciálním nájemníkem proto věnujte pozornost následujícím signálům:

Pokud se vám se zájemcem špatně jedná a není vám sympatický, důvěřujte svojí intuici. Raději jej odmítněte a hledejte dál. I sympatického nájemníka prověřte. Ověřte si, že není v insolvenci nebo že proti němu není vedena exekuce. Můžete si tím ušetřit spoustu budoucích nepříjemností.

Právní ošetření nájemního vztahu

Nikdy nespoléhejte na vzory smluv volně dostupných na Internetu. Pokud plánujete nemovitost pronajímat opakovaně, určitě se vám vyplatí požádat o vypracování nájemní smlouvy advokátní nebo realitní kancelář.

Nájemní smlouva by měla být férová, vyvážená a aktuální. Nájemní vztah uzavírejte vždy na dobu určitou. Doporučujeme smlouvu uzavírat na 1 rok a v případě zájmu obou stran ji prodloužit. Vždy požadujte kauci minimálně v součtu jednoho měsíčního nájmu a záloh na služby a energie. Pronajímáte-li zařízený byt požadujte vyšší kauci.

Ve smlouvě nezapomeňte ošetřit následující skutečnosti: kdo bude nemovitost užívat společně s nájemcem, může mít nájemník domácího mazlíčka, může si nájemník zřídit v místě trvalé bydliště, případně místo podnikání? Nový občanský zákoník platný od 1. ledna 2014 významně posílil princip autonomie vůle smluvních stran a umožnil tyto detaily individuálně upravit.

Pokud zamýšlíte pronajmout vaši nemovitost a rádi byste využili služeb naší realitní kanceláře, kontaktujte nás na telefonním čísle: +420 777 197 587 nebo mailem na adrese: [email protected]. Rádi se o vše postaráme.

Nenašli jste co hledáte? Napište nám
Peníze na ruku za tip
Naši partneři